1. Anasayfa
  2. Blog

Başarılı Girişimcilerin 10 Önemli Özelliği

İyi bir girişimci ve lider, para ile arası iyi olan kişidir. Şirketinizde çalışan herkes size para veren kişi gözü ile bakmaktadır. Çalışanlarınız eğlence için veya ücretsiz yemek için sizinle çalışmıyorlar. Her gün hesabınızı kitabınızı yapmanız ve şirkete para akışı sağlamanız gerekmektedir.

Öfke kontrolüne sahiptir

İyi liderler duygularını kontrol edebilenlerden çıkar. Öfke hiçbir zaman var olan problemleri çözmez, aksine sıkı çalışmayan ve başarılı olamayan gergin çalışanlar yaratır.

Çalışan motivasyonu sağlayabilir

En iyi liderler çalışanlarının gururunu okşayanlardan çıkar. Her gün 1 çalışanınızın gururunu okşayın, böylece hem onların hem de şirketteki herkesin moralini yerinde tutarsınız. Övgü olmadan çalışanlar yaptıkları işi kolay kolay kendi işleriymiş gibi sahiplenmezler.

Düzelticidir

Çalışanları sık sık övmek bazen yeterli olmayabiliyor. Bazen işleri sıkı tutmaları ve yapılan hataları tekrar etmemeleri için kızmalı, tembellik yapmalarını önlemelisiniz. Yaptıkları hataları bazen beraber düzeltmeniz de faydalı olacaktır.

Egosunu kontrol edebilir

Şirket açmak ego yapılması gereken bir durum değildir. Şirkette var olan başarı ve başarısızlıkları kişiler üzerinden değerlendirmeyin, problemleri kişiselleştirmeyin. Neticede şirketin iyi olması sizin başarınız kötü olması da sizin başarısızlığınız olacaktır.

Reformlar yapabilir

Günlük küçük reformlar yaparak hem kendinizin hem de diğer çalışanlarınızın ilerlemesini sağlayın. Yapacağınız küçük değişiklikler büyük başarıların habercisi olacaktır.

Çalışanlarını dinler

İyi liderler geri bildirimlere açık olurlar. Neden mi? Çünkü çalışanlarınızdan gelen bilgilerle kendinizi geliştirebilirsiniz ve daha etkili bir lider olmayı öğrenirsiniz. Bu da daha çok başarı ve büyüme getirir.

Çalışanlarına sahip çıkar

Birileri çalışanlarınızı küçük düşürücü bir pozisyona sokmaya çalıştığında hemen yerinizden fırlayıp onlara sahip çıkmalısınız. Bu söylediğim, özellikle olumsuz bir eleştirinin bile performansa etki edebildiği küçük şirketler için çok önem arz etmektedir.

Sabırlıdır

Bir ürün geliştirmek ve onu piyasaya sürmek zaman alır. Önemli olan yaptığınız ürünün piyasada en iyi olmasını sağlamak. Kestirip atmayın ve en iyisini yapmaya çalışın. Ürününün hazır olur olmaz piyasaya sürebilirsiniz.

Aile önceliklidir

Aile, başarılı olmanın önemli koşullarındandır. Aksi takdirde para makinesine dönüşen ruhsuz ve gerçek mutluluktan uzak bir kişilik olursunuz. Aileyi önceliğiniz yaptığınızdan emin olduktan sonra işe koyulabilirsiniz. Çünkü mutlu bir aile iyi bir hayat ve başarı dolu bir iş hayatının kapılarını açacaktır.

Çalışanlarını yönetmek ve başarılı bir hayata sahip olmak isteyen her liderin sahip olması gereken başlıca alışkanlıklara sahip olmak çok zor olmasa gerek...